כוסות רוח

מזה אלפי שנים, טיפול באמצעות כוסות רוח נחשב לטיפול המקל על מצבי בריאות שונים כגון כאבי שרירים, בעיות נשימה, התקררות וכאב.

בתהליך דלקתי קיימת הצטברות נוזלים שאינה מאפשרת זרימת דם תקינה למקום, כולל הצטברות חומרי פסולת הגורמים למגבלות כמו קשיון שרירים, כאב ומגבלות תנועה.

שיטות ריפוי כמו דיקור סיני, מבוססות על זירוז יזום של ריפוי המקום הפגוע, באמצעות הגברת זרימת הדם למקום. גם הטיפול בכוסות רוח מבוסס על עיקרון זה. הצמדת הכוסות גורמת למשיכת רקמה (כולל שריר) ולקריעה של נימי דם, בכך זרימת הדם במקום משתפרת והאנרגיה זורמת.

הצמדת הכוסות מותירה סימנים עגולים בצבע אדום עד סגלגל על העור שחולפים אחרי מספר ימים, היעלמות הכתמים משקפת את קצב תהליך הריפוי ששונה מאדם לאדם, ותלוי בגורמים נוספים כמו תנועה ותזונה.

ברפואה הסינית מתוארים מספר סוגים של טיפולים באמצעות כוסות רוח, המטפל בוחר את השיטה בהתאם לסוג החולי, אפשר לחמם את הכוס לפני ההצמדה כדי להשיג יניקה בתוך הכוס. שיטה נוספת ידועה כשיטה רטובה, או השיטה המדממת , בה המטפל נוהג לבצע חתכים קטנים בעזרת מחט לפני הצמדת הכוסות. יש גם שיטות המערבות צמחי מרפא, מחטי דיקור. בין מצבי הבריאות השכיחים והם מטפלים בכאב, שיעול, אסמה והצטננות, כאבי גב, שרירים תפוסים, פריצות דיסק, דלקות בשתן, דלקות פרקים, כאבי ברכיים, כאבי מחזור ועוד…